Nog even dit…

Reacties van lezers, aanvullingen op eerdere artikelen, oproepen en leuke nieuwtjes. Dit zijn zaken die thuis­horen in “Nog even dit…”. Heb je ook iets te melden? Laat het ons weten!

Ons mailadres: nieuwsbrief@nvbs.com.


Uit het knipselarchief

De NVBS kent als dochter de Stichting NVBS Railverzamelingen (SNR). De stichting heeft als doel het bewaren van verzamelingen van foto’s, prent­brief­kaarten, documentatie, spoorbaantekeningen, dia’s, films en krantenknipsels van voornamelijk Nederland en haar voormalige koloniën. René Janson houdt zich bezig met de krantenknipsels tramwegen Nederland.

Het is algemeen bekend hoe het met de RTM-trams gegaan is tot 1965 aan toe. De tram werd steevast “moordenaar” genoemd en was na de oorlog een steen des aanstoots voor de gemeente Rotterdam. Deze deed in toenemende mate er alles aan om de stoom- en later de dieseltram de stad uit te krijgen. Bussen moesten het hele net vervangen, hetgeen ook uiteindelijk gebeurde. Wat ook gezegd moet worden, dat vanuit de RTM ook niet alles werd gedaan om een beter imago te verkrijgen. Onderstaand artikel spreekt boekdelen:

Toestand is nog veel erger dan men dacht (pdf)

Een komisch incident moet ook eens naar voren gehaald kunnen worden. Hieronder twee voorbeelden. Lees en vermaak u:

Klein drama met de post die naar Flakkee moest (pdf)

Koe op hol voor stem van Drees (pdf)

René Janson


Modelspoor Museum gaat verhuizen

Het Nationaal Modelspoor Museum in Sneek kan medio 2025 de nieuwe locatie aan de Alexanderstraat 4 in gebruik nemen. De komende maanden zullen gebruikt worden om het museum helemaal gereed te maken. In het pand worden diverse exposities en tentoonstellingen gebouwd. Ook komt er een nieuwe entree en catering, een ‘open’ depot, educatielokaal, invalidentoilet en een aparte ruimte voor het verzorgen van baby’s.

De bouw van het nieuwe museum kent nog veel uitdagingen; het museum ondergaat een complete verandering. Maar we houden een sterke focus op het eindresultaat en de geplande einddatum. Het resultaat mag er dan zijn: een mooi nieuw museum dat klaar is voor de komende 15 jaar en waar het publiek van kan gaan genieten.

Het huidige museum is geopend: dinsdag t/m vrijdag, zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. In de voorjaarsvakantie gelden ruimere openstellingstijden. Het museum is gevestigd in het station van Sneek en is goed bereikbaar met de auto, bus en trein. modelspoormuseum.nl

Bron: persbericht Modelspoor Museum, 31 januari 2025

De grote collectie van het Modelspoor Museum is nog enkele maanden te zien in het stationsgebouw van Sneek. Foto: Nico Spilt, 2005.


Nederlands Transport Museum definitief gesloten

De afgelopen twee jaar is het Nederlands Transport Museum in Nieuw-Vennep druk bezig geweest met het vinden van een nieuwe locatie voor zijn activiteiten. Maar helaas: alle pogingen om een doorstart te maken zijn vruchteloos gebleken. De collectie wordt ontmanteld, bruiklenen gaan terug naar de eigenaren en de inboedel wordt te koop gezet. Het museum zoekt naar onderdak voor enkele collectiestukken, het archief en een werkruimte voor de vrijwilligers.

De afgelopen twee jaar heeft het museum maar liefst 30 potentiële locaties in heel Nederland onderzocht. Elke keer speelden dezelfde problemen: de locatie was te duur, het duurde te lang voordat ruimte beschikbaar kwam, of er waren andere ambtelijke, politieke of wettelijke barrières die te groot waren. “We betreuren de situatie” zegt voorzitter Arno van der Holst, “maar we hebben geen andere keuze. Nu hier op het Bolsterrein gebouwd gaat worden moeten wij plaatsmaken voor de bouw van huizen, waar zoveel behoefte aan is”.

De collectie, bestaande uit zo’n 150 grote en 500 kleine objecten, duizenden boeken en tienduizenden foto’s (en meer), valt uit elkaar; bruiklenen gaan terug naar de eigenaren. Medio maart/april vindt een ‘garageverkoop’ plaats van al het overtollige en verkoopbare materiaal, en overige zaken worden weggegooid. Ook op de website van het museum zal overtollig materiaal worden aangeboden.

Het museum zoekt nu in de regio met spoed een werkruimte van 200 tot 400 m2 voor zijn vrijwilligers. De trouwe club enthousiastelingen, veelal woonachtig in de regio, werken nog wekelijks door aan projecten. “Het zou mooi zijn als deze sociale functie vóór en in de Haarlemmermeer doorgezet kan worden tegen zo gunstig mogelijke voorwaarden” aldus Van der Holst.

Het museum is veel dank verschuldigd aan de eigenaar van het pand, vastgoed­makelaar Paul Brandjes van De Raad Vastgoed uit Katwijk. Door zijn steun en geduld heeft het museum alle ruimte gekregen om uit te zien naar iets nieuws. Het heeft echter niet mogen baten.

Het NTM is (nog) gevestigd aan de Lucas Bolsstraat 7 in Nieuw-Vennep. www.nederlandstransportmuseum.nl

Bron: persbericht NTM, 20 februari 2025

De in het persbericht genoemde website van het NTM spreekt nog steeds van een ‘aanstaande verhuizing’ en roept op om hiervoor geld te doneren.

Een koprijtuig van het TEE-treinstel fungeert als blikvanger voor het Nederlands Transport Museum. Het is nog niet bekend wat er met dit materieel gaat gebeuren. Foto: Nico Spilt, 4 maart 2023.

Lees ook het artikel in NVBS Actueel van maart 2023.


Dieselrondrit 1967

In 1967 organiseerde de NVBS een dieselrondrit door Groningen en Drenthe. Het tv-programma “Van Gewest tot Gewest” maakte een reportage over deze rit.

De rit vond plaats op  zaterdag 23 september 1967. De route was Assen — Onnen — Zuidbroek — Stadskanaal — Ter Apel — Stadskanaal — Gieten — Assen. Hierbij werd ruim 70 km baanvak bereden waarover normaal geen reizigerstreinen reden. Dit gedeelte van de rit ging met een snelheid van 30 km/h, zodat men alle gelegenheid had de route rustig te bekijken. Voor een verslag zie Op de Rails van april 1968.



Railtips

De spooragenda is een initiatief van kennisnetwerk Railforum. Hierin worden bijeenkomsten vermeld die interessant zijn voor professionals en andere belang­stellenden in de spoor­wereld. Ook de NVBS is bij deze agenda aan­gesloten.

Meer nieuws

Op onze website vind je activiteiten van de NVBS.

Ook vind je op onze website railtips met informatie over bijzondere ritten en interessante tentoonstellingen.

Dagvers nieuws vind je verder op de NVBS-pagina op Facebook.


Vrienden van het Spoorweg­museum

De ‘Vereniging Vrienden van het Spoorweg­museum’ is in 1970 opgericht. Doel is het opwekken van belang­stelling voor het museum en het onder­steunen van bijzondere projecten. Leden kunnen met korting het museum bezoeken. Ook kunnen ze deel­nemen aan door de verenig­ing georganiseerde activiteiten, waar­onder ritten met historisch materieel. vriendennsm.nl


Railtheater Amsterdam

Het Rail Theater Amsterdam (RTA) geeft geen voorstellingen meer in de eigen RTA-zaal in Amsterdam. Wel zijn er nog steeds gastvoorstellingen in het land, onder andere bij de NVBS. Ook kun je films bekijken in het Digitale Rail­theater Amsterdam. www.railtheater.nl



Postzegels met historische trams

PostNL heeft onlangs in samen­werking met het Openlucht­museum een nieuw postzegelvel uitgebracht: tien verschillende zegels met historische trams. Leuk voor verzamelaars, maar je kunt ze ook gewoon op een brief plakken. De prijs is 12,10 euro. Bestellen kan via shop.postnl.nl (niet te koop bij de NVBS).