Nieuws uit & over de NVBS
Van de redactie
Frits van Buren bracht op 12 april 2026 een bezoek aan het Centre de la Mine et du Chemin de Fer in Oignies in Noord-Frankrijk. Een bijzonder museum dat de geschiedenis van een steenkoolmijn combineert met een grote en brede collectie spoorwegmaterieel.
In de rubriek “Toen en…” aandacht voor Lage Zwaluwe: is dit echt het lelijkste station van Nederland? In de rubriek “Nog even dit” onder andere een artikel over de bibliotheken van het Spoorwegmuseum en van de NVBS.
Verder zoals gebruikelijk informatie over activiteiten van de NVBS en over interessante boeken en dvd’s. Uiteraard ontbreken ook de zoekplaatjes niet.
De volgende NVBS Actueel verschijnt op 26 juni 2026. Wil jij ook een keer een bijdrage leveren? Neem dan contact met ons op via nieuwsbrief@nvbs.com.
Versterking van de redactie
Inmiddels heeft zich nog iemand aangediend om de redactie van NVBS Actueel te versterken. Dat is Jan Tromp, een bekende naam binnen de NVBS. Hij heeft diverse boeken op zijn naam staan en geeft regelmatig presentaties bij NVBS-afdelingen.
Nico Spilt
Wat is er te doen?
- Zaterdag 30 mei: Algemene Ledenvergadering.
- Zondag 31 mei: 95 jaar NVBS en 60 jaar Plan V.
- Zaterdag 6 juni: Boekpresentatie “De NS in de jaren 1947-1958”.
- Zaterdag 6 en 20 juni: Sporen uit het verleden, trams in West-Brabant. Aanmelden voor deze excursie kan t/m vrijdag 22 mei.
- Van 5 t/m 17 juli: reis naar Zweden en Finland.
- 22 en 23 augustus: weekend naar Luik en bezoek aan de TTA. Informatie volgt.
- Van 11 t/m 19 september: spoorwandelreis Dresden / Sächsische Schweiz.
- Wat is er verder te doen? Bekijk het in de railtips.
Berichten voor de agenda of railtips kun je doorgeven via agenda@nvbs.com. Ook persberichten van organisaties zijn welkom: we maken graag melding van jullie activiteiten.
Foto van de maand
Uit de vele foto’s die Op de Rails kreeg aangeboden, heeft de jury deze foto van Gerard van Buuren gekozen:

Amsterdam nam op 28 maart 2026 afscheid van lijn 3. Tram 602 van de Electrische Museumtramlijn Amsterdam passeert hier het Frederikplantsoen. Foto: Gerard van Buuren.
Over de foto van de maand
De redactie van Op de Rails nodigt elke maand fotografen uit hun interessante en actuele foto’s op te sturen. Lang niet alle foto’s kunnen in het blad worden geplaatst. Uit de ingezonden foto’s kiest een jury steeds een foto van de maand. De winnaar ontvangt een tegoedbon van 10 euro, te besteden in de NVBS-winkel.
De foto van de maand wordt gepubliceerd in NVBS Actueel en staat ook een maand lang op de homepage van de NVBS-site.
95 jaar NVBS
Het jaar 2026 staat in het teken van het 95-jarig bestaan van de NVBS. Op 27 april kwam onze eigen locomotief in actie tijdens de Koningsdagrit. Op 9 mei vond in Miniworld Rotterdam de onthulling plaats van de NVBS-reclamezuil. Na een rondrit in een klassieke tram vond in het ROVM de presentatie plaats van het boek “De NS in de jaren 1947-1958″. In deze film zie je een korte impressie van deze activiteiten.
Op reis met de SNE

Loc 6703 van Railexperts met de SNE-Koningsdagtrein bij het viaduct in de N623 te Oosterhout, 27 april 2026. Foto: Frank Hoogenboom.
Op Koningsdag bezocht de SNE na een rondrit vanuit Rotterdam over Den Haag, Utrecht, Den Bosch en Tilburg de goederenspoorlijnen naar Oosterhout Weststad en industrieterrein Moerdijk om vervolgens via Rotterdam Stadion terug te keren naar Rotterdam Centraal. Robin Meulenkamp en Niek Bakker waren erbij en doen verslag.
Spoorzoeken: stoomtrams in West-Brabant
Op de zaterdagen 6 en 20 juni 2026 kun je met de SNE in de excursie Sporen uit het Verleden 27 per touringcar op zoek naar de restanten van het uitgebreide net van tramwegen dat in West-Brabant heeft gelegen. We maken enkele korte wandelingen over oude tracés en komen onderweg oude haltegebouwtjes, dijkcoupures, dienstwoningen, stations en bruggen tegen. Op beide dagen start de excursie bij station Roosendaal en eindigt bij station Breda.
De aanmelding loopt nog tot en met vrijdag 22 mei dus wees er snel bij! Er zijn op beide excursiedagen nog plaatsen.
Spoorwandelen in de Sächsische Schweiz
Van 11 tot en met 19 september 2026 gaat de SNE op spoorwandelreis naar de Sächsische Schweiz, zonder overdrijving het mooiste wandelgebied van Duitsland. Fantastische rotsformaties en schitterende uitzichten maken dit gebied tot een lust voor het oog. Van de Elbe en de spoorlijn door het Elbedal zijn op vele plaatsen prachtige plaatjes te maken. Ook de liefhebber van historische spoor- en tramlijnen kan er zijn hart ophalen. Uit de vele mogelijkheden kozen we voor excursies naar de Windbergbahn bij Dresden, de Kirnitzschtalbahn bij Bad Schandau en de Schwarzbachbahn bij Lohsdorf. Deze bezoeken combineren we met wandelingen, sommige over voormalige spoortracés, andere door de bergen.
We logeren in Dresden, een stad waarvan je de rijke historie terugziet in de vele paleizen en kerken. Dresden heeft een trambedrijf en een trammuseum dat we met een bezoek gaan vereren. Ook maken we een met een eigen museumtram een rondrit door de stad. Op de historische Windbergbahn in de buurt van Dresden maken we een rit met een dieseltrein en wandelen we in de buurt van de delen van het tracé die niet meer in gebruik zijn.
Er zitten twee vrije dagen in het programma waarop eenieder kan genieten van de fantastische omgeving en de vele wandelmogelijkheden en historische tram- en spoorbedrijven. Belangstelling? Klik dan hier voor informatie en inschrijving.

Tramstel 8+16+14 van de Kirnitzschtalbahn, op weg naar Lichtenhainer Wasserfall, kruist met een tegenligger op de wisselplaats Schneiderweiche tussen Forsthaus en Nasser Grund, 9 augustus 1980. Foto: W.J.M. Leideritz (SNR).
Een weekend naar Luik en de TTA
Sinds een jaar rijdt er in Luik weer een tram. Een goede reden voor de SNE om op 22 en 23 augustus 2026 een weekendreis naar de hoofdstad van de gelijknamige provincie te organiseren én het transportmuseum aldaar en de museumlijn van de Toeristische Tram van de Aisne (TTA) in Erezée te bezoeken. Wie op 24 augustus de stad en de nieuwe tramlijn nog verder wil verkennen, kan een nacht bijboeken. Boeken voor deze reis kan van 12 tot en met 20 juni.

Motorwagen AR 93 – met aanhangrijtuig – van de Toeristische Tram van de Aisne in Forge à la Plez, 28 juni 2003. Foto: Han Duijve.
Waarom de NVBS?
De NVBS is opgericht in 1931 en is daarmee de oudste railvereniging van Nederland. Veel van onze ruim 4000 leden zijn lid vanwege het mooie blad Op de Rails dat ze elke maand kunnen lezen. En terecht.
Maar de NVBS is veel meer: de NVBS is een actieve vrijwilligersorganisatie. Verspreid over het land zijn er zo’n twintig afdelingen die bijeenkomsten en andere activiteiten organiseren. Ook is er een afdeling modelbouw. Bij afdelingsbijeenkomsten zijn ook niet-leden welkom om eens kennis te maken met de NVBS.
In Amersfoort, vlak naast de hoofdingang van het station, is NVBS Centraal gehuisvest. Hier bevinden zich de winkel, de bibliotheek en het grote archief van de NVBS. Verder organiseert de NVBS railreizen en excursies, zowel in Nederland als het (soms verre) buitenland.
Kortom: te veel om op te noemen, en dat doen we dus ook niet. Je leest alles over de voordelen van het lidmaatschap op www.nvbs.com/lidmaatschap.
Van N.V.B.S. naar Railvereniging
In 1931 werd de Nederlandsche Vereeniging van Belangstellenden in het Spoorwegwezen opgericht. Afgekort met puntjes tussen de letters: N.V.B.S. Later waren ook trambelangstellenden welkom. Ook verdwenen de puntjes uit NVBS en werd de spelling aangepast. Zo werd het uiteindelijk Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen. Volgens de statuten is dit nog steeds de officiële naam, maar tegenwoordig noemen we ons gewoon Railvereniging van toen en nu.
Cadeautip
Zoek je een leuk cadeau voor een tram- of treinliefhebber? Dan is een lidmaatschap van de NVBS misschien een idee. Je kunt iemand voor een half jaar of een jaar lid maken. Die krijgt dan 6 of 12 nummers van Op de Rails en profiteert ook van de andere voordelen van het lidmaatschap. Lees meer over het cadeaulidmaatschap.
Vrijwilligers gezocht
De NVBS drijft op de inzet van vrijwilligers. Zij houden de vereniging draaiend en zorgen dat onze leden met plezier hun railhobby kunnen beoefenen. Op diverse plekken is versterking nodig. Klik hier voor meer informatie.
Schenken en nalaten
Vanaf de oprichting in 1931 heeft de NVBS belangrijke en waardevolle collecties opgebouwd. Help mee om deze collecties voor de toekomst te behouden en uit te bouwen. Dat kan door een financiële gift of legaat, of door je eigen verzameling na te laten. Lees meer over schenken en nalaten.
Wisselwachters
NVBS-leden kunnen hun vereniging, en in het bijzonder de SNR, steunen door ‘wisselwachter’ te worden. Wisselwachters zeggen toe om minstens vijf jaar lang minstens 250 euro per jaar te schenken. Hiermee dragen zij bij aan het veiligstellen, verrijken en toekomstbestendig maken van de collecties van de Stichting NVBS-Railverzamelingen. Lees hier meer over.
Contact met de NVBS
Binnen de NVBS zijn veel mailadressen in gebruik. Heb je een vraag of opmerking en weet je niet waar je die naartoe moet sturen? Mail dan naar info@nvbs.com.
Nog even dit
NVBS ActueelHet volgende nummerNVBS Actueel verschijnt op de vierde vrijdag van de maand. Voor het volgende nummer is dat 26 juni 2026. Kopij aanleverenArtikelen ontvangen wij graag uiterlijk een week voor de verschijningsdatum. Korte berichten kunnen op het laatste moment nog mee. Als je een artikel wilt schrijven, gebruik dan deze adviezen. AbonnementEen abonnement is gratis, ook voor niet-leden. Klik hier om je aan te melden of om je gegevens te wijzigen. Eerdere uitgavenAlle eerdere uitgaven van NVBS Actueel kun je opvragen via het menu bovenin dit scherm. Er is ook een register met artikelen die sinds het eerste nummer zijn verschenen. Afdrukken of downloadenWil je een artikel afdrukken of downloaden? Gebruik dan de afdrukfunctie van je browser. Meestal zit die onder de drie puntjes rechtsboven in het scherm. Om te downloaden kies je in plaats van een printer voor ‘opslaan als pdf’. Contact |
Op de RailsNVBS-leden hebben het meinummer van Op de Rails ontvangen.
Uit de inhoud:
Verder zoals altijd veel nieuws over tram en spoor in binnen- en buitenland, en natuurlijk over de NVBS zelf. Het volgende nummerHet volgende nummer van Op de Rails verschijnt rond 12 juni 2026. In dit nummer onder andere artikelen over het grondstoffenvervoer per tram naar de papierfabriek in Gennep, over de ontwikkelingen in de spoorwegmarkt, over het stadsvervoer in Egypte, en over de trams in het Openluchtmuseum. |
Jubileum op de modelbaanIn samenwerking met de NVBS heeft Märklin een bijzonder goederenwagentje ontworpen. Hiermee kun je 95 jaar NVBS ook op jouw modelbaan of in jouw vitrine vieren.
Het wagentje kost € 27,95 en is uitsluitend te koop in de winkel en de webshop van de NVBS. De oplage is beperkt. Door de assen te vervangen kan het wagentje ook op gelijkstroombanen rijden. Helaas is er geen versie in schaal N. In de loop van dit jaar verschijnt er nog een bijzonder model. Roco is namelijk bezig met een H0-versie van onze jubileumlocomotief 1931. |
NVBS-podcasts
Inmiddels zijn er vier NVBS-podcasts verschenen, gesproken interviews met bekende NVBS’ers en andere railkenners: Sjors van Dongen – vicevoorzitter van de NVBS, over 95 jaar passie voor spoor en tram. Maurits van Witsen – 98 jaar, emeritus hoogleraar en NVBS-erelid. Rogier Vergouwen – voorzitter van de stichting High-Speed Rail Nederland. Kees van de Meene – spoorhistoricus, fotograaf, publicist en erelid van de NVBS. (Voor deze podcast moet je zijn ingelogd als lid.) |
Drie keer Plan V
Op zondag 31 mei 2026 kun je in Amersfoort de drie nog dienstvaardige Plan V’s bij elkaar zien. Lees meer over deze dag.





